Jdi na obsah Jdi na menu
 


7 DIVŮ SVĚTA: nová volba!

15. 1. 2007
ObrazekRok 2007 je výjimečný tím, že bude oficiálně vyhlášeno novodobých sedm divů světa. Ty, které jsou dnes stále ještě známé již vyjma pyramid v Gíze nestojí, a tak bude celý svět volit v jednom z prvních celosvětových fór svých nových sedm divů světa. Hlasovat můžou samozřejmě i občané České republiky. Nových sedm divů světa bude vyhlášeno 7. července 2007.
...
V anketě, které se zúčastní milióny lidí po celém světě, mohou hlasovat i nezletilí. Stačí se pouze registrovat. Volit se dá i telefonicky, online možnost hlasování je však pro české občany o mnoho jednodušší. Zatím hlasovalo necelých 24 miliónů lidí.
...
Do slavnostního vyhlášení, které proběhne 7. července v portugalském Lisabonu, zbývá půl roku. Na výběr máte v hlasování z jedenadvaceti staveb, které se dostaly do užšího výběru.
...
Pokud si myslíte, že nejkrásnější jsou staré historické stavby, možná vás může zajímat, že řecká Akropole se zatím do nejlepší sedmičky nevměstnala. Příznivci moderních staveb možná budou chtít pomoci Eiffelově věži či budově Sydney Opera House, které v Top 7 taktéž nejsou. Fandy tajemných a mysteriózních monumentů možná rozlítí fakt, že khmerský chrámový komplex na území Kambodže Angkor Wat zatím na sedmičku také nemá.
...
Účastnit se celosvětové ankety můžete i vy. Stačí se zaregistrovat na adrese www.new7wonders.com a poté už pouze odeslat svůj hlas.

Světové první globální hlasování umožnilo vytipovat 77 staveb, které mají největší podporu veřejnosti. Z nich komise pod vedením bývalého šéfa UNESCO Federika Mayora vybrala 21 památek, jimž mohou dát lidé svůj hlas. Na seznamu jsou památky celého světa - po jedné ze Severní Ameriky, Austrálie a Oceánie, dvě z Afriky, tři z Latinské Ameriky, pět z Asie a osm z Evropy.
...
Se starými stavbami soupeří socha Svobody
Pohled na seznam však naznačuje, že i nové divy budou asi docela staré - některé z nich tak staré, jako je původních sedm divů světa, které kolem roku 200 př. n. l. údajně vybral řecký literát Filón Byzantský. Na nynějším seznamu je jen pět lidských výtvorů mladších než 150 let: pařížská Eiffelovka, newyorská socha Svobody, Opera v Sydney, socha Krista Spasitele z Rio de Janeira a kýčovitý bavorský zámek Neuschwanstein. Byl by zázrak, kdyby uspěla celá pětice. Pokud lze brát vážně menší hlasování v britském cestovatelském listu Wanderlust, lidé hlasují spíše pro exotické a dávné stavby, jako je Machu Picchu, Tádž Mahál, Velká čínská zeď nebo Angkor Vat.
...
Pyramidy zpočátku moc netáhly
Všechny tyto památky jsou na seznamu, z nějž se bude vybírat nová sedmička světových divů. A budou asi patřit mezi finalisty, jak naznačují údaje o právě skončeném "výběrovém hlasování", jehož se účastnilo devatenáct milionů lidí. Podle výsledků hlasování z konce roku 2004 byla Velká čínská zeď jasně v čele. Až za ní následovalo římské Koloseum nebo indický Tádž Mahál. V první čtveřici byl i palác Potala v tibetské Lhase, který se do konečného výběru nedostal.
...
Palác možná doplatil na to, že leží v téže zemi jako Velká čínská zeď. Na seznamu pro letošní hlasování totiž není jediný stát, který by měl dva, nebo dokonce více kandidátů na div světa. Zatímco Lhasa neuspěla, pyramidy se prosadily. Přitom to s nimi vypadalo docela špatně. Podle údajů britského listu The Guardian z prosince 2004 nebyly ani v první čtyřicítce. A loni v listopadu se dostaly aspoň na uspokojivé osmé místo.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář