Jdi na obsah Jdi na menu
 


KLDR: na válku nemá sílu ani chuť ...

17. 5. 2007
55 kilometrů: Jihokorejský Soul je nejbližším velkoměstem k hranici země pravděpodobně vyzbrojené jadernou pumou. V dosahu rozsáhlého severokorejského raketového arzenálu žije na dvanáct milionů lidí - v Soulu bydlí více než čtvrtina veškeré jihokorejské populace. Překvapí vás, jak moderně Soul vypadá. Město je plné výškových budov, propletené hustou sítí metra a víceproudových dálnic. Starší stavby se hledají obtížně: Zničila je nejprve japonská okupace a pak v letech 1950 až 1953 korejská válka. Během konfliktu, který připravil o život více než pět milionů Korejců, se přes Soul přehnala fronta čtyřikrát. Po skončení války bylo město jen velkým rumištěm. Za více než půl století se z jižní Koreje stala prosperující země s jednou z nejvyšších životních úrovní v Asii. Severokorejský jaderný test ale přišel jako z dávno minulých časů: Rozhoří-li se znovu konflikt, mohou Jihokorejci o vše přijít. Oproti tomu strádající a hospodářsky zaostalá Severní Korea už nemá mnoho co ztratit. Do války nebo radikálních kroků proti severnímu sousedovi se proto Soulu příliš nechce, netouží vyprovokovat ho k použití síly.
...
Zprávy o severokorejské bombě přijal jih s obavami, ale ne panikou. Nikdo nenakupuje zásoby potravin, nikdo ve spěchu neodjíždí. Převládá přesvědčení, že pokud komunistický režim diktátora Kim Čong-ila nebude sám napaden, na nikoho nezaútočí. A pokud zaútočí, pak spíš na Spojené státy nebo Japonsko než na Jižní Koreu. Ani Kim In-čchon, profesor češtiny na Hankúkské univerzitě zahraničních studií, podle svých slov neprožívá novinky ze severní strany hranice nijak dramaticky. Areál univerzity je asi 60 kilometrů jižně od Soulu. Zasazen do lesnatých kopců u jezera - apokalyptickým vizím o jaderné zkáze Korejského poloostrova či celé východní Asie je takové prostředí velmi vzdáleno. Klid, s jakým Jihokorejci bombu "přivítali", má podle něj snadné vysvětlení. "Už jsme mnoho let zvyklí slýchávat, jak sever zase zbrojí a hrozí, jak je válka za dveřmi. Trochu jsme vůči tomu otupěli, vždy jde život dál," říká muž, který studoval v devadesátých letech v Praze bohemistiku. Nebojí se, že by Kim Čong-il odpálil jadernou bombu na jih. Spíše toho, že po Severní Koreji budou chtít získat atomovou pumu také Japonci a začne horečné zbrojení v celé oblasti.
...
"Pokud kolem nás bude mít zbraň hromadného ničení Severní Korea, Japonsko a Čína, pak nemůžeme zůstat jako jediní bez ní. Už jsme zažili hodně válek a okupací, nemůžeme zůstat bez obrany," říká Kim In-čchon. Jaderný test rovněž odstartoval vnitropolitickou krizi na jihu. Takzvaný tábor jestřábů - vlivné armádní špičky, někteří penzionovaní generálové a také opoziční konzervativní pravice - obvinili levicovou vládu za přílišnou měkkost vůči severu. Levice prosazovala program tzv. sluneční politiky, která spočívala v posledních deseti letech v dialogu se severem, posílání humanitární pomoci KLDR v době hladomoru, investicích do zvláštní ekonomické zóny v severní části ostrova; dokonce i v omezeném turistickém ruchu přes hranici. Kritici namítají, že tato politika skončila fiaskem a nyní je třeba znovu otočit slovník na stránky z dob konfrontace a studené války. "Za dané situace bude pro vládu těžké pokračovat v dialogu. Přišli jsme o argumenty, které ho zdůvoďňovaly," přiznal prezident Roh Mu-hjun. Pokud by severokorejský režim chtěl jižního rivala citelně zasáhnout, může to udělat i bez bomby. Má dostatek raket Scud-C s doletem 500 kilometrů a Nodong s doletem 1500 kilometrů. Možnost zničit části Jižní Koreje a Japonska je v Soulu považována za severokorejskou strategii k odvrácení americké invaze. Profesor Kim Kju-čin, kolega Kim In-Čchona a autor několika korejských knih o České republice, ale vidí odstrašení i na opačné straně, a proto se konfliktu příliš neobává.
...
"Severní Korea je chudá. Oni nemají peníze na dlouhé vedení války. Ani na moderní techniku. Nezačnou válku, protože vědí, že by dlouho nevydrželi a znamenalo by to jejich konec," soudí profesor. Nejistotu ale vyvolává, že Jihokorejci stále netuší, co vlastně na severu pod zemí vybuchlo. Jednou z verzí je, že se jaderný test nezdařil. To by mohlo znamenat, že přijdou další. Lepší alternativou je vysvětlení, že šlo o předstíranou nukleární explozi, aby KLDR zastrašila nepřítele. "Nemáme šanci odebrat žádné vzorky - bez toho nebudeme mít jasné důkazy. Ještě roky tak může zůstat záhadou, co se vlastně stalo," říká Lee Kun-džaj, vědec z Korejského institutu pro vědu a technologie. Přes veškeré obavy, i přes to, že bomba vybuchla v pondělí tak blízko, je ale pro většinu Korejců válka zatím daleko. Výjimkou jsou vtipálci, kterým se podařilo vystrašit množství čtenářů místního nejpoužívanějšího internetového serveru Naver. Uvedli, že Severní Korea právě zaútočila na jih, že Soul vyhlásil totální mobilizaci a všichni muži se mají hlásit v nejbližších základnách. A že vládní představitelé jsou v bunkru na neznámém místě. V reakci na rozrušené telefonáty pak musela místní média tyto zprávy dementovat.
...
Autor: Martin Novák (www.aktualne.cz)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář