Jdi na obsah Jdi na menu
 


NIEMANDER: můj pohled na EVROPSKOU UNII...

4. 11. 2006

Na začátek mé práce bych podotkl, že můj vztah k Evropské unii je velice kladný. Ačkoliv ne ve všech směrech souhlasím s některým jejích počínáním, ale celkově nápad vzniku jednoho evropského "superstrátu" se mi velmi zamlouvá. Samozřejmě všechno má své výhody a nevýhody, ale zde jednoduše shledávám mnohem více plusů než mínusů. Na druhou stranu se nehlásím k žádným "eurooptimistům" jak by se mohlo po přečtení tohoto článku zdát, ale spíše patřím mezi "eurorealisty"…

Nerozumím např. další věci, že euroskeptici uvádějí jako další velkou nevýhodu EU to, že členské státy ztrácejí svoji suverenitu. Dovolím si tvrdit, že to není žádná pravda, a i kdyby byla, tak především v našem případě by to bylo spíše dobře v tom, že když za nás bude rozhodovat z části někdo jiný, aspoň se v naší zemi udělá trošku pořádek. Nikdo ale přece nechce, aby státy EU ztratili svoji svrchovanost, jde jen o to, že spolu má EU vycházet jako celek a rozhodovat společně.
...
Na EU se mi mj. líbí rovnoprávnost mezi všemi členy. Jde o to, že všechny státy EU mají stejné práva a povinnosti. V Evropské komisi má každý stát jednoho zástupce, ať jde o Německo nebo právě o Česko. Když při hlasování o jakémkoliv návrhu bude jakýkoliv jeden stát proti, tím se návrh "háže pod stůl" a to i přes to, že ostatních 24 států bude jednomyslně pro přijetí návrhu. Toto je právě naše velká výhoda, právo "veta" má všech 25 členských států. Ukázalo se to např. při hlasování o zrušení přechodného období na zdanění, resp. Ponechání zvýhodněné nižší sazby na některé služby a zboží (mj. bydlení).
...
Další velmi příjemnou věcí je tzv. "Schengen", kde jde o jednu ze základních svobod občana EU, který by měl mít právo na volné cestovaní a práci v kterémkoliv jiném členském státu. Konkrétně jde o volný pohyb osob, práce, zboží a kapitálu. Čeští občané tuto výhodu zatím nemají možnost využívat v plné míře, jelikož některé státy nám uvalily přechodné období na možnost práce v zahraničí bez pracovního povolení. Toto přechodné období může být v maximální délce trvání 7 let od vstupu naší země do EU. Největší nevoli u naších občanů vzbudilo především jednání Německa a Rakouska, které toto přechodné období opět prodloužili a vše nasvědčuje tomu, že tyto 2 sousední země využijí toto omezení v plné délce. Podle mého názoru je to nesmyslné, protože jejich argument, že Češi jim zahltí pracovní trh je jaksi mírně řečeno zcestný a je spíše k zasmání. Je jednoznačně dokázáno a prokázáno, že to není pravda. Naopak český eurokomisař Vladimír Špidla ve své studii zjistil, že z Česka by šel pracovat do Německa nebo Rakouska opravdu zlomek občanů.
...
Pokud jde o tzv. Euroústavu, byl jsem pro její přijetí, což mi teda jaksi vůbec nepomohlo. Důvod nepřijetí této Ústavy v referendech ve Francii a v Nizozemí byl podle mě takový, že místní lidé ani nevěděli o čem hlasují. Vzhledem k obsáhlosti tohoto dokumentu je jasné, že moc občanů návrh nové Ústavy nečetlo, dovoluji si tvrdit, že téměř žádný. Ono jak odborníci uvedli, tato Ústava je psaná takovým jazykem, že se opravdu číst nedá, a i kdyby se o to někdo pokoušel, stejně by ji nepochopil.
...
Celkově hodnotím naše členství v EU pro nás jako velice výhodné a věřím v další rozvíjející se spolupráci. Po vstupu Bulharska a Rumunska do EU sice naše pozice mírně zesílí, ale na druhou stranu budeme dostávat z evropských fondů méně finančních prostředků právě na úkor nových členských zemí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

reakcia na eu

(Nikita, 1. 1. 2007 18:01)

len kratko..som tiez "eurorealista" ale z realneho pohladu na EU sa zo mna stal (euro)pesimista..EU v podobe ako by ju chcela mat vacsina ludi-mozno aj ty-s takou uniou sa nerata..napr.ustava-2,3strany??suhlasim..ale nikdy sa to nestane..zase to bude len jeden velky stos papiera..proste bud 100stran pi..vin alebo nic.

Reakce: Maty

(Niemander, 2. 12. 2006 23:52)

Díky Maty za komentář, myslím si že Ustava v té podobě co byla navrzena, prijata byt asi také neměla, ale na druhou stranu si myslim, ze nejakou Ustavu by EU mít mela, je to subjektivni nazor ... tato ustava by ale mela byt opravdu velmi stručná, cca 2-3 strany, bohate by to stacilo, jde jen o základní věci, a ne jak ta puvodní zavrhnutá Ústava, která měla myslím přes 100 stran... jestli má Británie Ustavu? No ja nevim, ale urcite by ji mela mit, Ustavu snad ma kazdá svrchovaná země, ne?

nic proti evrope

(maty, 30. 11. 2006 15:44)

ale ja jsem rad ze ustava neprosla.na co wubec ustava?britanie nejakou ma?

Pro Krtka

(niemander, 30. 11. 2006 12:22)

Krtku o co ti jde? tak mi napis tvuj nazor na EU, jestli ovsem vis co to nazor je, ale to asi nevis :-) ne, v pohode, tak co si myslis ty? jo a Diky sally, od tebe rozumne nazory!

krtek

(sally, 30. 11. 2006 8:12)

krtku krtku, ty umis jen urazet, proc neuvedes taky nejake argumenty.Treba jak se rozpousti tva ceska suverenita, ale nejdriv mi napis co to vlastne v tvem podani je.Mozna Jagr, mozna Klaus, mozna slivovice ci gulas, treba Karel Gott ci Plastic People.To ale vsechno porad mame, tak spis neco co ztracime tim, ze jsme v EU. Jo a taky je EU vyhodna z hlediska bezpečnosti celeho regionu, to je hodne dulezite.Tak zapoj taky hlavu, krtku.

Ty jsi máček

(Krtek, 30. 11. 2006 5:54)

To je teda síla. Vlez jim do prdele, pako