Jdi na obsah Jdi na menu
 


FINSKO: centrální část

21. 12. 2006
Kuopio
V tomto městě žije zhruba 86 tisíc obyvatel a je to největší metropole této oblasti. Je zasazené do překrásné přírody, obklopené jezery a divočinou. Město je velice oblíbené mezi turisty a je zde řada zajímavých míst, jejichž návštěvami můžete vyplnit svou dovolenou. Přímo z města můžete podnikat výlety k atraktivnímu jezeru Kallavesi. Rozhodně byste si neměli nechat ujít překrásný výhled z kopce Puijo, na kterém je navíc postavená 75 metrů vysoká rozhledna. Na samém vrcholu věže je dokonce restaurace, z které máte jezero Kallavesi jako na dlani.
...
Samotné město skrývá několik historických budov a v blízkosti města je největší sauna na světě vyhřívaná ohněm. Najdete ji v místě zvaném Jätkänkämpällä. 24 hodin jí vytápí obrovská hranice uprostřed místnosti a najednou se sem vejde 60 lidí. První osadníci se v této oblasti začali usazovat na konci 15. století a v roce 1552 zde postavili první kostel. Přesně o 100 let později byla osada prohlášena za město. Bylo to nenápadné a bezvýznamné městečko až do roku 1775, kdy ho švédský král Gustav III. prohlásil za hlavní město této provincie. Ve městě najdete také historické muzeum, které patří díky své sbírce mezi nejzajímavější ve Finsku. Jsou zde předměty pocházející až z 10. století a byly sem dopraveny převážně z Ruska. Muzeem by se také dala nazvat fotogalerie s portréty místního fotografa Victora Barsokevitsche. V galerii je řada exponátů starých fotoaparátů.
...
Heinävesi
Dostanete se sem vlakem nebo trajektem z města Kuopio nebo Savonlinna. Nad městem drží pomyslnou ochrannou ruku kostel na kopci, z kterého je překrásný výhled na jezero Kermajärvi. Kostel bývá v letní sezóně otevřen denně a vejde se sem zhruba 2 000 lidí.
...
Karvio
Do tohoto městečka každoročně přiláká turisty divoká řeka s peřejemi, ve kterých si přijdou na své především rybáři. K rybaření potřebujete zaplatit rybářský lístek, který je k dostání v turistických informačních centrech. V této oblasti jsou také dva kláštery. Ten známější se jmenuje Valamo. Jeho historie přesahuje 800 let. V areálu kláštera jsou dva kostely, které byly postavené ve 20. století. Při vstupu do areálu budete muset zaplatit vstupné, a jestliže máte v plánu pořídit pár fotek, budete k tomu potřebovat zaplatit další poplatek. Zákaz vstupu zde mají ženy v krátkých kalhotách. Méně známý je klášter Lintula, který je také podstatně klidnější. Nynější klášter byl založen v roce 1946. Původní klášter byl v Karélii od roku 1895 až do začátku druhé světové války.
...
Ristiina
Tato vesnička je jednou z nejstarších v tomto regionu. Založená byla v roce 1649 a ve vesničce a hlavně po celém okolí najdete řadu historických památek. Založil ji Count Per Brahe a pojmenoval po své manželce.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář