Jdi na obsah Jdi na menu
 


IZRAEL: města a zajímavosti

11. 12. 2006
HAIFA
Historické město Palestiny bylo ve 12. století vyvražděno Křižáky. Velký rozkvět proto zažilo až při výstavbě železnice do Damašku a při vybudování zdejšího přístavu. Touto cestou sem také přišel každý druhý přistěhovalec židovské komunity během krvavé druhé světové války. Po založení Izraele se město stalo nejdůležitějším přístavem v zemi. Haifa je postavena na úbočí hory Karmeol, takže procházka Haifou vede po tisíci schodech, což nabízí krásný pohled na městskou zástavbu. Je to většinou jediný způsob, jak se dostat ke nejskvostnějším památkám. Přibližně v půli cesty po skalnatém úbočí se nachází dominanta, svatyně ukrytá ve věčně zelených zahradách. Další památkou je Justiční dům, v němž soudci roztínají mnohé náboženské spory. Na západní části svahu naleznete Karmelitánský klášter, v němž se v minulost usazovali rytíři, aby tu v poustevnických podmínkách dožili svůj jizvami zvrásněný život. Pokud chcete vidět všechny pamětihodnosti Haify, doporučujeme najmout si průvodce, který vás provede spletí romantických uliček k těm správným cílům.

JERUZALÉM
Biblické město plné úchvatných památek a přátelských lidí je častým cílem cestovatelů, a to oprávněně. Jeruzalém prošel bouřlivým historickým vývojem, během něhož zažíval slávu, ale i pohanu. Jednou z nejsmutnějších kapitol dějin města bylo židovské povstání proti Římu roku 66 po Kristu. Neuplynulo ani několik let a Jeruzalém prakticky srovnala se zemí krutá římská vojska. Židé byli hromadně zabíjeni a zotročováni, ženy znásilňovány a zneuctívány. Lidem, kteří teror přežili, bylo umožněno, aby jednou ročně zpustošené město navštívili a na hrobech svých předků si společně zanaříkali a uctili tak jejich památku. Tato tradice se udržela dodnes a Zeď nářků symbolizuje jednu z nejtragičtějších chvil židovství. Nejimpozantnější stavbou Jeruzaléma ovšem není z obrovských kusů kamene postavená Zeď nářků, ale Skalní dóm, nejstarší islámská svatyně světa. Stejně jako celé město prošel i tento monumentální skvost vskutku ďábelskými dějinami. První chrám na tomto místě postavil už Davidův syn Šalomoun v prvním tisíciletí před Kristem, ale v 6. století před Kristem srovnal chrám se zemí Nebukadnezar. Skalní dóm v podobě jakou známe dnes vyrostl během let 688 až 692. Původně měl odvrátit muslimy od daleké pouti do Mekky, ale to se nikdy nepodařilo. Vypráví se, že bezprostředně po svém dokončení měl Skalní dóm prostory celé ze zlata, které se však postupem staletí poztrácely. Dóm má průměr dvacet metrů, výšku 34 metrů a spočívá na plošině podpírané sloupy. Uvnitř je bohatě zdoben islámskými vzory i dlaždicemi. Mezi další významné památky patří také Chrám božího hrobu na místě údajného ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Jeho zajímavá historie vedla k několikerému zničení a následné obnově. Ať už šlo o požár nebo útok dobyvatelů, nikomu se nepovedlo chrám zničit. Bongo Bongo nemůže zapomenout ani na známý bazar, v němž naleznete vše potřebné i nepotřebné. Nachází se ve středu Starého města. Cestovatelé by měli zamířit i do západních čtvrtí města, kde se nacházejí stavby, které sice vznikly až po založení Izraele, avšak přesto shrnují zdejší pestrou historii. Příkladem může být také Izraelské muzeum, v jehož útrobách se nalézají díla francouzských impresionistů, nebo Bronfmanovo muzeum s nálezy z Billy Rose Garden.

TEL AVIV
Nejdůležitější průmyslové, obchodní i kulturní centrum Izraele. Zatímco v Jeruzalémě můžete vidět spíše svatostánky, do Tel Avivu zamiřte za uměním a zábavou. Působí tu totiž nejlepší izraelská divadla, galerie a filharmonický orchestr, lákavá je však i zdejší mořská pláž. Prohlídku města začněte na náměstí Dizengoff Square, v jehož středu můžete každou hodinu za zvuků lahodné hudby obdivovat působivou fontánu, která vám dokáže, že i tak protikladné živly, jako je oheň a voda, se mohou docela dobře snést. Z náměstí se dostanete do kulturního centra města, kde se nachází obrovská sbírka umění. V jižní části Tel Avivu můžete vidět Muzeum voskových figurín, navštívit skvělé restaurace, obchody či vyhlídkovou terasu s výhledem na město. Milovníkům historie pak doporučujeme zavítat do Ramat Avivu, kde je možné načerpat znalosti o dvoutisícileté historii židovství.

EILAT
Světoznámé letovisko a centrum zábavy. Po vzoru amerického Las Vegas můžete i v tomto městě nalézt obrovské množství hazardu. Ale pozor! V obětí heren, nočních klubů a diskoték přišla už řada cestovatelů o peníze, čest či manželku. Pokud dokážete lákadlům tohoto života odolat, nachází se před vámi v Eilatu neobyčejné zážitky, například během návštěvy známého Mořského akvária. V něm se nachází rozmanité tvorstvo včetně nebezpečných obyvatel moře. Návštěvníci jsou však dobře ukryti za nerozbitnou průhlednou stěnou, takže mohou nerušeně obdivovat vše, co jim připadne zajímavé. Když se nabažíte vzácných tvorů, můžete se přesunout na skvěle vybavené podmořské čluny. Pod hladinou se sice nenacházejí delfíny, které jste mohli obdivovat v akváriu, ale i přesto jde o kouzelnou podívanou. Ani tím možnosti v Eilatu nekončí. Náročným turistům může udělat radost výlet na 15 kilometrů vzdálený Faraonův ostrov, který nabízí pohled na zbytky pevnosti obývané ve 12. století křižáky nebo místní hřbitov. Druhým směrem vzdálený národní park Timna obdivují především fotografové, protože právě tady mohou pořídit úchvatné fotografie Šalamounových sloupů, velkých bloků z pískovce. Menší cestovatele potěší místní zábavní park.

JERICHO
Jedno z nejstarších osídlení na světě, které proslavila Bible. Podle pověsti padly hradby města fascinujícím způsobem při obléhání Izraelity pod vedením Josua. Zbytky starého Jericha byly objeveny v roce 1930 a až o několik let později archeologové přišli na to, že biblické hradby stojí na základech mnohem staršího města, jehož historie se začala psát už v devátém tisíciletí před naším letopočtem. Staré Jericho bylo zřejmě několikrát zničeno ohněm, a proto tu postupně vyrostla řada stále nových staveb. Jednou z nich byl také důmyslný vodovod, který zavlažoval okolní nehostinnou a vyprahlou krajinu, takže obyvatelé Jericha mohli být živi zemědělstvím. Mezi další stavby, jejichž zbytky dnes mohou turisté obdivovat, patří mešity, římské paláce či krásné mozaikové dlažby. Kopec, pod nímž je staré Jericho ukryto, se nazývá Tel es-Sultan a leží jen dva kilometry od moderního Jericha. V jeho okolí jsou další atraktivní zajímavosti - Eliseův pramen, o němž se turisté mohou dočíst v Bibli, nebo mešita Nabi Musa, kde byl údajně pochován Mojžíš. Moderní Jericho pak je příjemné město plné zeleně, pohostinných restaurací a významných staveb, které by žádný z návštěvníků Izraele neměl minout.

TIBERIAS
Svaté židovské město. Tak se někdy říká Tiberias, jenž se po vyhnání Židů z Jeruzaléma stalo centrem židovské vzdělanosti. Dominantou města je synagoga, ve které je pohřbeno mnoho židovských učenců. Díky tomu je také synagoga dodnes považována za poutní místo. Ve čtvrti Hamat Tiberias se nalézá sedmnáct léčivých pramenů i známý Archeologický park, ve kterém byly nalezeny pozůstatky byzantské hradby, křižácký kostel a podlahové mozaiky. Nedaleko odtud je nová promenáda, kde si vydělávají na živobytí pouliční umělci i hudebníci. Po šlépějích Ježíše se vydejte na břeh Tiberiadského jezera, kde se prý Ježíš uzdravoval a učil své ovečky a kde nalezl pozdější přátele. Zajímavým místem je také Sedm pramenů, u nichž Ježíš nakrmil pěti chleby a pouhým párem ryb rovných pět tisíc lidí.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář